PL   |   EN
CCPI: Świat daleki od ochrony klimatu, Polska w końcówce rankingu
08 grudzień 2023

CCPI: Świat daleki od ochrony klimatu, Polska w końcówce rankingu

Z opublikowanego dziś corocznego zestawienia CCPI, wynika że świat nie radzi sobie z ochroną klimatu i nadal jest daleki od realizacji zapisów porozumienia paryskiego. Polska utrzymała niską pozycję w rankingu, świadczącą o mało ambitnej polityce klimatycznej dotychczasowego rządu.
Nowy fundusz pomocowy ustalony na COP28
05 grudzień 2023

Nowy fundusz pomocowy ustalony na COP28

Kraje rozwinięte przeznaczą ponad 400 milionów dolarów na pomoc państwom najbardziej narażonym na katastrofalne skutki zmiany klimatu - tak zadecydowano podczas pierwszego dnia szczytu klimatycznego COP28 w Dubaju.
Ogólnopolska debata Nasza Planeta  nasza wspólna przyszłość
22 listopad 2023

Ogólnopolska debata „Nasza Planeta – nasza wspólna przyszłość”

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Koalicja Klimatyczna zapraszają na debatę poświęconą wyzwaniom klimatycznym. Spotkanie odbędzie się w dniu 5 grudnia br. w Rzeszowie.
Podsumowanie spotkania PreCOP28
20 listopad 2023

Podsumowanie spotkania PreCOP28

COP28 od 30 listopada do 12 grudnia jest tuż za rogiem. Grupa zadaniowa ds. transformacji sektora energetycznego (koordynowana przez E3G i sekretariat BFF) również przygotowuje się do COP.
Kraje o wysokich dochodach muszą osiągnąć zero netto przed 2050 rokiem
13 listopad 2023

Kraje o wysokich dochodach muszą osiągnąć zero netto przed 2050 rokiem

Według raportu DNV Pathway to Net Zero Emissions ograniczenie globalnego ocieplenia do 1,5°C pozostaje możliwe – ale jest wysoce nieprawdopodobne. Aby osiągnąć zerową emisję netto w 2050 r., konieczne są drastyczne środki i trwałe cięcia emisji.
Wojny zamykają okno na działania klimatyczne
06 listopad 2023

Wojny zamykają okno na działania klimatyczne

Wojny szkodzą działaniom klimatycznym, ponieważ duże siły zbrojne emitują dużo, a wydatki na cele wojskowe odwracają pieniądze od walki ze zmianami klimatycznymi
ONZ stawia korektę kursu klimatycznego na stole negocjacyjnym COP28
11 październik 2023

ONZ stawia „korektę kursu” klimatycznego na stole negocjacyjnym COP28

W odpowiedzi na globalny raport podsumowujący ministrowie będą debatować nad wspólnymi celami, takimi jak wycofywanie się z wykorzystania węgla do 2040 r. i uruchomienie 200–400 miliardów dolarów na pokrycie strat i szkód.
Manifest 100 dni dla polskiej przyrody i klimatu
15 wrzesień 2023

Manifest 100 dni dla polskiej przyrody i klimatu

Koalicja Klimatyczna wspólnie z ponad 80 organizacjami klimatycznymi, ekologicznymi oraz społecznymi apelują do komitetów wyborczych o złożenie deklaracji, że w ciągu pierwszych 100 dni sprawowania władzy podejmą pierwsze 16 kluczowych dla ochrony środowiska i klimatu decyzji, w tym rozpoczną prace nad przyjęciem ustawy o ochronie klimatu.
Polska Republika Bananowa
15 lipiec 2023

Polska Republika Bananowa

Republika bananowa to według Wikipedii pejoratywne określenie słabego, politycznie niestabilnego państwa gospodarczo zależnego od eksportu jednego surowca i rządzonego w niedemokratyczny sposób, zazwyczaj przez dyktatora lub reżim wojskowy. Ale mi nie chodzi o politykę, lecz o klimat. Czy Według najnowszych danych klimatologicznych niedługo nadejdzie czas aby w Polsce sadzić banany?
Co może przynieść lato? Czy ekstremalne warunki pogodowe są nową normą?
21 czerwiec 2023

Co może przynieść lato? Czy ekstremalne warunki pogodowe są nową normą?

Ze względu na zmieniający się klimat pogoda w Europie staje się coraz bardziej ekstremalna. Co może przynieść to lato, jeśli chodzi o fale upałów, susze, powodzie i pożary lasów? Ogólna perspektywa jest pesymistyczna, ponieważ widzieliśmy już minioną zimę i wiosnę. To sprawia, że ​​przystosowanie się do zmian klimatu i lepsze przygotowanie mają kluczowe znaczenie, zgodnie z opublikowanym dzisiaj produktem ekstremalnej pogody Europejskiej Agencji Środowiska, który wyjaśnia najważniejsze wyzwania klimatyczne związane z pogodą, przed którymi stoimy.
Globalne emisje gazów cieplarnianych na rekordowo wysokim poziomie
14 czerwiec 2023

Globalne emisje gazów cieplarnianych na rekordowo wysokim poziomie

Naukowcy twierdzą, że świat spala „budżet węglowy”, który można wyemitować, pozostając poniżej 1,5°C
Rozmowy w Bonn dają szansę na wypełnienie luki adaptacyjnej
12 czerwiec 2023

Rozmowy w Bonn dają szansę na wypełnienie luki adaptacyjnej

Przy rosnącej dewastacji klimatycznej nie możemy ciągle pomijać kwestii adaptacji do klimatu podczas rządowych rozmów klimatycznych.
Wojciech Szymalski na tle Grand Place w Brukseli, 30.05.2023
03 czerwiec 2023

Jedna podróż, wiele poglądów

Za 49 euro przejechałem całe Niemcy, aby ostatecznie dotrzeć do Brukseli. Tam, dzięki niemieckiej inicjatywie EUKI, w 3 dni poznałem wiele różnych poglądów na politykę klimatyczną Unii Europejskiej. Kilkoma się z Wami podzielę. A wrażeniami z podróży na koniec.
Utrata lodu z Grenlandii i Antarktydy bije nowy rekord
24 kwiecień 2023

Utrata lodu z Grenlandii i Antarktydy bije nowy rekord

Opublikowany 4 dni temu raport stwierdza, że ​​utrata lodu z Grenlandii i Antarktydy wzrosła pięciokrotnie od lat 90. XX wieku i obecnie odpowiada za jedną czwartą wzrostu poziomu mórz.
Krajowe Plany Energii i Klimatu | Together for 1,5
20 kwiecień 2023

Krajowe Plany Energii i Klimatu | Together for 1,5

CAN Europe wraz z WWF publikuje nowy raport "Public participation in National Energy and Climate Plans: Evidence of weak & uneven compliance in Member States". Raport ten jest również połączony z listem organizacji pozarządowych, który zostanie wysłany do Komisji Europejskiej.
Zmiany klimatu: globalny poziom mórz
11 kwiecień 2023

Zmiany klimatu: globalny poziom mórz

Globalny średni poziom mórz wzrósł o około 8–9 cali (21–24 centymetrów) od 1880 r. Podnoszący się poziom wody jest głównie spowodowany połączeniem wody topniejącej z lodowców i pokryw lodowych oraz rozszerzalności termicznej wody morskiej podczas jej ocieplania. W 2021 roku średni globalny poziom morza był o 97 milimetrów (3,8 cala) wyższy od poziomu z 1993 roku, co czyni go najwyższą średnią roczną w zapisie satelitarnym (1993-obecnie).
Ryanair i Wizz Air zanieczyszczają bardziej niż kiedykolwiek
10 kwiecień 2023

Ryanair i Wizz Air zanieczyszczają bardziej niż kiedykolwiek

A przewoźnicy długodystansowi płacili znacznie mniej za swoje zanieczyszczenia niż linie lotnicze krótkodystansowe, wynika z nowej analizy przeprowadzonej przez Transport & Environment (T&E).
IPCC podkreśla  działamy za wolno, a zmiana klimatu przyśpiesza
23 marzec 2023

IPCC podkreśla – działamy za wolno, a zmiana klimatu przyśpiesza

Nie można dalej pogłębiać kryzysu klimatycznego błędnymi decyzjami, opartymi na krótkoterminowych interesach politycznych zamiast na nauce. Wszystkie wysiłki muszą skupiać się na wychodzeniu z niego, w sposób sprawiedliwy społecznie, ale bez dalszych opóźnień. Takie wnioski powinniśmy wyciągnąć z Podsumowania 6 Raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmiany Klimatu (IPCC). Daje on nam jeszcze nadzieję na powstrzymanie katastrofy klimatycznej, jednak wyraźnie podkreśla, że każdy dzień zwłoki czy błędna decyzja pogorszy sytuację. Każdy ułamek stopnia ocieplenia oznacza więcej ofiar, zniszczeń i kosztów. Dlatego musimy jak najszybciej zrezygnować z paliw kopalnych i przejść na bezemisyjne źródła energii we wszystkich sektorach.
Stworzone przez allblue.pl