PL   |   EN
Jak Europa może uwolnić ogromny potencjał baterii na kołach
29 listopad 2023

Jak Europa może uwolnić ogromny potencjał „baterii na kołach”

Niedoskonałość rynku uniemożliwia właścicielom pojazdów elektrycznych wykorzystywanie akumulatorów swoich samochodów do zasilania domów i wspierania lokalnych sieci. Kontynuując swój plan działania dotyczący sieci, Komisja musi zaproponować niezbędne środki regulacyjne, aby zapewnić kierowcom prawo do dwukierunkowego pobierania opłat, a także wytyczyć drogę do uczynienia Europy liderem w tej ekscytującej technologii.
Nowe elektryki stanowią kilka procent sprzedawanych w Polsce aut
30 październik 2023

Nowe elektryki stanowią kilka procent sprzedawanych w Polsce aut

W Polsce wciąż jesteśmy na samym początku drogi do elektryfikacji naszego sektora transportu – mówi Rafał Bajczuk, analityk Instytutu Reform. Jak wskazuje, pomimo rosnącej liczby nowych rejestracji Polska wciąż odbiega nawet od tzw. nowych państw UE, jak np. Rumunia, które mają bardziej proaktywne polityki w zakresie rozwoju elektromobilności. Problemem jest nie tylko brak zachęt podatkowych i wciąż wysokie ceny elektryków, ale również niedostatecznie rozwinięta infrastruktura ładowania
Po polskich drogach jeździ już prawie 50 tys. samochodów całkowicie elektrycznych
26 wrzesień 2023

Po polskich drogach jeździ już prawie 50 tys. samochodów całkowicie elektrycznych

Według danych z końca sierpnia 2023 r., w Polsce były zarejestrowane łącznie 48 533 osobowe i użytkowe samochody całkowicie elektryczne (BEV). Przez pierwsze osiem miesięcy b.r. ich liczba zwiększyła się o 15 137 sztuk, tj. o 67% więcej niż w analogicznym okresie 2022 r. – wynika z Licznika Elektromobilności, uruchomionego przez PZPM i PSPA.
Transport w oczach mieszkańców małych miast
22 wrzesień 2023

Transport w oczach mieszkańców małych miast

Mieszkańcy małych miast w Polsce nie chcą ograniczenia ruchu samochodowego. Do rezygnacji z wsiadania do własnego auta nie zachęca ich słaba oferta komunikacji zbiorowej. Wybranie jej często oznacza długie podróże, konieczność dostosowania się do zbyt rzadkich kursów, przy niskim komforcie i zbyt wysokich cenach. Dla dobra wszystkich mieszkańców to musi się zmienić.
Burza zamierza do Warszawy...
02 wrzesień 2023

Korek z nieba (czyli jak wojewoda z prezydentem)

Kampania wyborcza pozwala obserwować osobliwe zjawiska. Ten artykuł pokazuje, że jak chcesz komuś zaszkodzić, to wina na pewno się znajdzie. Upał, ulewa czy grad to przy tym pestka.
Fit for 55 w Polsce: Rewolucja w zrównoważonym transporcie wyzwaniem i standardem
26 sierpień 2023

Fit for 55 w Polsce: Rewolucja w zrównoważonym transporcie wyzwaniem i standardem

W dniu 14 lipca 2021 roku, Komisja Europejska zaprezentowała ambitny pakiet środków klimatycznych i energetycznych, znany jako "Fit for 55". W kontekście Polski, jeden z kluczowych obszarów tego pakietu dotyczy transformacji w sektorze transportu. To właśnie w transporcie ukrywa się ogromny potencjał redukcji emisji CO2 oraz poprawy jakości powietrza, a jednocześnie stanowi ono jeden z największych wyzwań adaptacyjnych dla polskiego rządu.
Mój autholizm
22 lipiec 2023

Mój autholizm

Jeśli mnie dobrze znacie, to wiecie, że jestem zapalonym rowerzystą, miłośnikiem kolei i komunikacji miejskiej. Jednak autoholizm nie ominął także mnie.
Samorządy z prawem do zdalnej kontroli samochodów wjeżdżających do stref czystego transportu
19 lipiec 2023

Samorządy z prawem do zdalnej kontroli samochodów wjeżdżających do stref czystego transportu

Parlament zakończył prace nad zmianą przepisów, dzięki której gminy będą mogły kontrolować samochody wjeżdżające do stref czystego transportu (SCT) za pomocą urządzeń zdalnego monitoringu zamiast obowiązkowych do tej pory nalepek. Oznacza to korzyści zarówno z perspektywy samorządów, jak i kierowców – ocenia PSPA. Nowe przepisy oczekują teraz na podpis Prezydenta.
 Zeroemisyjne autobusy coraz śmielej wjeżdżają na na ulice polskich miast.
05 lipiec 2023

Zeroemisyjne autobusy coraz śmielej wjeżdżają na na ulice polskich miast.

Nowy ranking Clean Cities Campaign analizuje postępy 42 europejskich miast we wdrażaniu rozwiązań takich jak: rowery i hulajnogi współdzielone, rowery elektryczne, samochody elektryczne, zeroemisyjny transport publiczny, oraz punkty ładowania pojazdów elektrycznych. Polskie miasta dobrze sobie radzą z wprowadzeniem zeroemisyjnych autobusów do miejskiego taboru, ale w pozostałych obszarach już gorzej.
Warszawska Masa Krytyczna 22 maja 2023 roku
27 maj 2023

Magiczne słowa prezesa (o autostradach)

Czemu politycy wspierają korki? Czemu politycy wspierają silnych? Naprawdę się dziwię. Przecież jeszcze niedawno lansowali się jako obrońcy biednych i uciśnionych. Darmowe autostrady i zakaz wyprzedzania dla ciężarówek to kwintesencja tej hipokryzji.
Jak e-bike'i zmienią oblicze transportu w polskich miastach?
24 maj 2023

Jak e-bike'i zmienią oblicze transportu w polskich miastach?

Obecnie co dziesiąty Polak posiada rower elektryczny, a prawie co drugi rozważa jego zakup. Jednocześnie 65% ankietowanych przyznaje, że wdrożenie programu dopłat do e-bike'ów pozytywnie wpłynęłoby na ich decyzję o zakupie. Wyniki nowego sondażu potwierdzają, że rozwój polskiej elektromobilności nabiera rozpędu, ale wciąż wymaga wsparcia. Podczas spotkania prasowego z udziałem ekspertów Polskiego Stowarzyszenia Rowerowego oraz CONEBI – Europejskiej Konfederacji Przemysłu Rowerowego przedstawiono wyniki badania „Użytkowanie rowerów elektrycznych i preferencje zakupowe" oraz założenia projektu obywatelskiego, który ma ułatwić Polakom dostęp do rowerów elektrycznych.
Darmowe autostrady to nie wolność
20 maj 2023

Darmowe autostrady to nie wolność

Autostrady w Polsce to tylko 2100 km dróg, z tego autostrady płatne to zaledwie 717 km. Wszystkich dróg publicznych w Polsce mamy ponad 425 tys. km. Wszystkim się wydaje, że zniesienie opłat dla samochodów osobowych na tych 717 km zbawi świat. Niestety nikt nie wpadł na pomysł, że w Polsce mamy płatnych także ponad 19 tys. km linii kolejowych - i wszystkie są płatne także dla pasażerów. Może to przepis jak wygrać wybory?
Lokalny biznes popiera Strefy Czystego Transportu
13 kwiecień 2023

Lokalny biznes popiera Strefy Czystego Transportu

Ponad 30 warszawskich firm zaapelowało dziś do władz Warszawy o wprowadzenie ambitnej strefy czystego transportu i wzmocnienia działań ograniczających ruch samochodowy w mieście. SCT są uważane za jedno z ważniejszych narzędzi w walce z trującymi emisjami z transportu drogowego. Badania Clean Cities Campaign pokazują, że wprowadzenie stref może pozytywnie wpłynąć także na lokalny biznes.
Przełomowe porozumienie w sprawie ograniczenia emisji pochodzących z transportu morskiego
27 marzec 2023

„Przełomowe” porozumienie w sprawie ograniczenia emisji pochodzących z transportu morskiego

Parlament Europejski i ministrowie UE osiągnęli porozumienie we wczesnych godzinach porannych w czwartek (23 marca) w sprawie flagowego prawa bloku dotyczącego ograniczenia emisji w sektorze morskim, co stanowi duży krok naprzód w planach bloku dotyczących osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 r.
Czwarta linia metra w Warszawie
04 marzec 2023

Czwarta linia metra w Warszawie

Jeszcze niedawno tytuł taki jak ten był prowokacją. Dziś już wiadomo, że Warszawa na poważnie rozważa budowę więcej niż trzech linii metra. Do przedstawionego nieco ponad dwa tygodnie temu planu mam następującą uwagę. Czemu tak późno? I może nie tylko taką...
Giganci kolejowi ścierają się z platformami sprzedaży biletów
03 marzec 2023

Giganci kolejowi ścierają się z platformami sprzedaży biletów

Gdy UE przygotowuje się do przedłożenia przepisów mających na celu uproszczenie rezerwacji długodystansowych podróży w całym bloku, wybuchła zaciekła debata między przedsiębiorstwami kolejowymi a niezależnymi platformami biletowymi na temat udostępniania danych.
Jak przygotować nasze sieci do elektrycznych ciężarówek
02 marzec 2023

Jak przygotować nasze sieci do elektrycznych ciężarówek

Ciężarówki stanowią mniej niż 2% pojazdów w Europie, ale powodują 25% emisji z transportu drogowego, a ich elektryfikacja jest kluczem do osiągnięcia unijnych celów klimatycznych. Decydenci, regulatorzy energii i operatorzy sieci powinni szybko działać w celu optymalizacji infrastruktury ładowania , pisze Julia Hildermeier.
Propozycja nowej metody oceny korzyści z budowy dróg
22 luty 2023

Propozycja nowej metody oceny korzyści z budowy dróg

O tym, czy warto budować nową drogę lub poszerzać istniejącą, powinna decydować dokładna analiza. W tym celu inwestycje drogowe finansowane przez UE powinny być poprzedzone analizą kosztów i korzyści. Analizy takie są zwykle oparte na odpowiednich wytycznych Komisji Europejskiej. Badanie przeprowadzone przez Clean Air Action Group (CAAG) wykazało, że stosowanie obecnych wytycznych UE doprowadziło do wysokiej liczby nieuzasadnionych nowych konstrukcji drogowych.
Stworzone przez allblue.pl