PL   |   EN

Popularne

Szczyt klimatyczny polskiej kolei
17 wrzesień 2021

Szczyt klimatyczny polskiej kolei

Już za tydzień, 22 września, podczas tragów TRAKO w Gdańsku, odbędzie się długo wyczekiwany szczyt klimatyczny polskiej kolei – konferencja „Kolej dla Klimatu”. Premiera raportu oraz prezentacja wyników badań przeprowadzonych wśród firm logistycznych, to kluczowe punkty tego wydarzenia.
Trwają prace nad Krajową Polityką Miejską 2030
21 luty 2022

Trwają prace nad „Krajową Polityką Miejską 2030”

– Mamy dosyć pozytywną ocenę tego dokumentu. Natomiast pytanie, na ile on faktycznie zostanie zrealizowany, bo w polskiej polityce publicznej często powstają dobre dokumenty, które potem zasilają półki archiwów, zamiast w praktyce kształtować rzeczywistość – mówi dr Jakub Szlachetko, prezes Instytutu Metropolitalnego, oceniając opublikowany niedawno projekt „Krajowej Polityki Miejskiej 2030”.
Czy oceany nas wyżywią? Najnowsze dane z raportu FAO SOFIA 2022
01 lipiec 2022

Czy oceany nas wyżywią? Najnowsze dane z raportu FAO SOFIA 2022

Najnowszy raport UN FAO pokazuje ogromne zapotrzebowanie na ryby i owoce morza dla zapewnienia globalnego bezpieczeństwa żywnościowego rosnącej populacji. Jednocześnie eksperci wskazują na konieczność „niebieskiej transformacji” i zrównoważonego zarządzania rybołówstwem, by zachować zasoby oceanów w dobrej kondycji.
PGN, MPA, SECAP a może jeszcze więcej
06 luty 2021

PGN, MPA, SECAP a może jeszcze więcej

Nadchodzi nowy okres finansowania projektów z funduszy Unii Europejskiej. Niestety samorządy wciąż nie wiedzą, jak się przygotować do absorpcji tych środków. Czy będą potrzebne Plany Gospodarki Niskoemisyjnej, czy będą potrzebne Miejskie Plany Adaptacji, a może połączone plany mitygacji i adaptacji (SECAP). A może będzie potrzebne jeszcze coś więcej?
Niejawne życie publiczne
29 styczeń 2022

Niejawne życie publiczne

Wiele osób nosi dziś miano celebrities, czyli gwiazd, tych, których życie wystawione jest na widok publiczny i trudno im się przed tym uchronić. Są jednak miejsca publiczne, w których niemal doskonale można się schować. Niestety takich miejsc i sposobów na schowanie się jest coraz więcej. Ostatnio takie niejawne życie publiczne dotyczy m.in. programowania funduszy unijnych.
Między nami
28 maj 2022

Między nami

Powoli chociaż skutecznie okazuje się, że rządy ludu za pomocą polityków przeradzają się w rządy ekspertów. Mnożą nam się ustawy, strategie, plany i inwestycje, które nie są w żaden sposób poparte aprobatą społeczeństwa, a czasem nawet i solidnymi analizami. Znów jedni eksperci są tego, inni czegoś innego, a pomysłów na integrację niewiele. My je mamy!
Europa będzie polegać na pochłaniaczach dwutlenku węgla
30 listopad 2022

Europa będzie polegać na pochłaniaczach dwutlenku węgla

UE zwiększy swój cel redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. dzięki nowemu prawu mającemu na celu zwiększenie ilości węgla zatrzymywanego w przyrodzie Europy, jak twierdzi szef UE ds. klimatu Frans Timmermans .
Przemysł żeglugowy proponuje opłaty w celu przyspieszenia przyszłości bezemisyjnej
08 wrzesień 2021

Przemysł żeglugowy proponuje opłaty w celu przyspieszenia przyszłości bezemisyjnej

Wiodące stowarzyszenia żeglugowe zaproponowały stworzenie globalnego podatku od emisji dwutlenku węgla ze statków, aby przyspieszyć wysiłki przemysłu na rzecz ekologii.
Strefy Czystego Transportu, czyli czysty absurd
02 marzec 2021

Strefy Czystego Transportu, czyli czysty absurd

Od dwóch lat próbujemy w Polsce wprowadzić strefy czystego transportu. Mają już takie Niemcy, Szwedzi, Anglicy, Belgowie, ale my zamiast naśladować najlepszych, wciąż próbujemy zrobić je po swojemu. I jak nam wychodzi? Też po polsku!
Z fermy czy pastwiska? Produkcja zwierzęca, konsumpcja i klimat.
26 kwiecień 2022

Z fermy czy pastwiska? Produkcja zwierzęca, konsumpcja i klimat.

Zapraszamy do wzięcia udziału w debacie. Spotkanie odbędzie się 10 maja 2022, w godzinach 11.00 - 13.00 w Senacie RP (Wiejska 6, Warszawa), sala nr 176-179.
Jak firmy ubezpieczeniowe radzą sobie z odchodzeniem od paliw kopalnych?
24 październik 2022

Jak firmy ubezpieczeniowe radzą sobie z odchodzeniem od paliw kopalnych?

Ograniczenia firm ubezpieczeniowych dotyczące ropy i gazu zaczynają w końcu doganiać te dotyczące węgla – wynika z nowych danych kampanii Insure Our Future. Przed COP27, koalicja kampanii argumentuje, że ubezpieczyciele muszą teraz całkowicie wycofać się z nowych źródeł węgla, ropy i gazu, a także pokazać, że branża jest gotowa do wypełnienia swoich zobowiązań dotyczących zerowej emisji netto.
Komisja Europejska ogłosiła Fit for 55%
15 lipiec 2021

Komisja Europejska ogłosiła Fit for 55%

Komisja Europejska przyjęła długo oczekiwany pakiet legislacyjny, mający wdrożyć w Unii Europejskiej rozwiązania zapewniające ograniczenie emisji gazów cieplarnianych na poziomie -55% w stosunku do roku 1990. Teraz pakiet ten będzie podlegał dialogowi zarówno wewnątrz instytucji unijnych (Parlament Europejski, Rada Europejska), jak i w przestrzeni publicznej.
Miejskie życie pająka 2
19 listopad 2021

Miejskie życie pająka 2

Być może pamiętacie, że kiedyś wprowadził się do mnie pająk, a potem się wyprowadził? Teraz sprowadził przyjaciół. I dobrze.
Nie czas na katar i muchy w nosie
01 kwiecień 2022

Nie czas na katar i muchy w nosie

Polski rząd w tym tygodniu przyjął założenia do nowej polityki energetycznej państwa, publicznie głosząc, że to najambitniejszy w Europie plan odejścia od paliw kopalnych importowanych z Rosji. Pojawiły się już głosy, że to subtelne ultimatum dla Unii Europejskiej, która ma problem, aby taki sam plan ogłosić dla swojego terytorium. Tak trwa wyścig o to, kto skuteczniejszy – państwo narodowe czy wspólnota narodów? Niebezpieczny wyścig.
Wszyscy jesteśmy pieszymi [WYWIAD]
20 wrzesień 2022

Wszyscy jesteśmy pieszymi [WYWIAD]

Gdańsk jest kolejnym miastem, które podjęło się uporządkowania spraw pieszych. Od 16 do 22 września trwa Europejski Tydzień Mobilności, który kończy Dzień bez Samochodu. Przy tej okazji rozmawiamy z Grzegorzem Krajewskim, pełnomocnikiem Prezydenta Miasta Gdańska do spraw pieszych.
Trzy linie
22 październik 2021

Trzy linie

Pięknym koncertem zakończył się XVIII Festiwal Chopinowski. Odpoczęliśmy trochę od sporów politycznych, w tym od sporów na temat polityki klimatycznej. Naprawdę podziwiałem, jak można kilkunastominutowe utwory grać nawet bez pomocy pięciolinii. W polityce klimatycznej mamy za to trzy linie.
Zielona niezależność UE od paliw kopalnych będzie wymagać dalszych i szybszych działań  twierdzą organizacje pozarządowe
14 marzec 2022

Zielona niezależność UE od paliw kopalnych będzie wymagać dalszych i szybszych działań – twierdzą organizacje pozarządowe

Jak przywódcy UE uznali dziś w Wersalu, naszą najlepszą szansą na uporanie się z cenami energii i zniweczenie skarbu wojennego Putina jest przyspieszenie zielonej transformacji. Plan „REPowerEU” przedstawiony przez Komisję we wtorek jest dobrym krokiem w tym kierunku, ale wciąż nie spełnia tego, co jest potrzebne, aby odzwyczaić się od paliw kopalnych, mówi EEB.
Nalleli Cobo - młoda aktywistka w walce z przemysłem rafineryjnym w Los Angeles
10 sierpień 2022

Nalleli Cobo - młoda aktywistka w walce z przemysłem rafineryjnym w Los Angeles

Nalleli Cobo jest kolejną laureatką nagrody Goldman Prize. Tej młodej aktywistce udało doprowadzić w 2020 roku, w wieku zaledwie 19 lat, do zamknięcia toksycznej rafinerii, której działalność przemysłowa odcisnęła swoje piętno na zdrowiu jej oraz wielu mieszkańców miejskich terenów graniczących z rafinerią.
Stworzone przez allblue.pl